Pissande tvättjuv härjar i hyreshus

Flera gånger har Eva fått trosor stulna från tvättstugan. Tjuven har sedan lämnat trosorna nedkissade utanför hennes lägenhetsdörr.

Stulna tvättmaskiner

Stulna tvättmaskiner

Foto: Roland S Lundström

Luleå2015-12-08 19:32

– Det känns så kränkande, säger den unga kvinnan som vi kan kalla Eva.

Eva bor i en hyreslägenhet i centrala Luleå. Tre gånger har någon stulit hennes trosor sedan hon tvättat i den gemensamma tvättstugan. Första gången hittade hon sina trosor hängande i torkrummet, drypande våta av urin.

– Jag är så fruktansvärt less på det här, jag ska inte behöva gå omkring i mitt hem och vara rädd, säger Eva.

Eva berättar att hon valde att tvätta hemma hos sina föräldrar efter den incidenten. Efter några månader vågade hon använda tvättstugan igen, då hon hade sällskap av sin pojkvän. Även vid detta tillfälle stals trosor, men det märkte hon inte direkt.

Efter fem dagar fann hon sina nedkissade trosor liggande utanför lägenhetsdörren.

– Det är en sjuk person. Det är någon som bor här i huset, man behöver nyckel för att komma in här, säger Eva.

Även vid det tredje tillfället då hon tvättade i den gemensamma tvättstugan blev hon bestulen på trosor.

Hon berättar att hon vänt sig till fastighetsägaren Norrporten flera gånger för att få dem att sätta upp en övervakningskamera i tvättstugan.

– Då har jag fått svaret, nej, det kommer de inte att göra, säger Eva.

Eva tycker att Norrporten inte tar problemet på tillräckligt stort allvar.

– De ser inte problemet. Jag är fortfarande livrädd för den här personen. Jag tycker det är oproffsigt som hyresvärd, säger hon.

I måndags träffade Eva Norrportens marknadsområdeschef Leif Löfgren. Han säger sig inte ha hört talas om problemet innan dess.

– Vi har tagit beslutet att sätta in en kortläsare som registrerar vem som går in i tvättstugan, säger Leif Löfgren, marknadsområdeschef för Luleå sedan oktober i år.

– I avvaktan på att kortläsaren installeras har vi gett henne möjlighet att gå och tvätta på ett annat ställe, säger Leif Löfgren.

För närvarande behövs det bara nyckel för att ta sig in i tvättstugan. Alla 94 bostadshyresgäster i fastigheten har tillgång till tvättstugan. Med kortläsare installerad kommer det att behövas en personlig tagg för att få tillträde till tvättstugan och den genererar en logg, där man kan se vem som gått in i tvättstugan och vid vilken klockslag det skett.

– Jag vet inte vad de ska göra med den listan. Det kan ju gå in hur många som helst under en tvättid, man kan inte ha en lista och försöka misstänka folk, säger Eva.

Hon har gjort en polisanmälan om ofredande.

Fotnot: Eva heter egentligen något annat.

Kuriren rekommenderar:

Läs mer: Fler nyheter från Luleå

Läs mer: Fler nyheter från Boden

Läs mer: Fler nyheter från Kiruna

Läs mer: Fler nyheter från Gällivare

Läs mer: Fler nyheter från Kalix

Läs mer: Fler nyheter från Överkalix

Läs mer: Fler nyheter från Pajala

Läs mer: Fler nyheter från Övertorneå

Läs mer: Fler nyheter från Haparanda

Vill du se Kurirens senaste nyheter i ditt facebookflöde - gå in och gilla Kuriren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om