Mattias Becks dotter hade ett inbokat tandläkarbesök hos folktandvården på Bergnäset tidigt på morgonen. Under natten blev hon dock magsjuk och direkt på morgonen ringde han för att avboka besöket. Han fick då veta att det var för sent att avboka och att det skulle kosta honom 400 kronor - men det fanns ett alternativ för att slippa.
– Jag kunde ta med henne dit så att de på plats kunde bedöma om hon var sjuk eller inte. Det är ju helt vansinnigt, ska jag sätta ett magsjukt barn i bilen och ta henne till tandläkaren. Hon är inte bara sjuk utan riskerar att smitta ner alla andra på mottagningen. Jag trodde de drev med mig, säger Mattias Beck.
Han åkte ändå dit men den magsjuka dottern lämnade han hemma.
– De frågade om jag hade henne med mig i bilen och det sade jag att jag hade. Men de gick inte ut och kontrollerade, de ville ju inte heller ha dit ett barn med magsjuka.
Slapp du betala 400 kronor då?
– Ja, jag har inte fått någon räkning än i alla fall.
Mattias Beck tycker det hela är galet, han förstår att folktandvården måste göra någonting åt alla uteblivna besök, men han ifrågasätter tillvägagångssättet.
– För mig är inte 400 kronor allt men det finns familjer som lever på marginalerna och för dem är det jättemycket pengar. Jag tänker även på ensamstående eller dem som inte har bil och som måste ta med sitt sjuka barn på bussen. Det här kan leda till att vissa kanske väljer bort tandläkarvård och vi får ett framtida samhälle där klasskillnader syns på tänderna.
Läs mer:Dyrare att missa tandläkartiden