Olsson siktar på JVM

Robin Olsson är hemma efter att befunnit sig på klassisk mark.  Nu siktar han på att ta en plats i JVM-truppen.  - Det är mitt mål, säger han till Kuriren.nu.

HET. Robin Olsson ville kanske för mycket i matchen mot USA. Det slutade med fyra av de första sex minuterna på botbänken.

HET. Robin Olsson ville kanske för mycket i matchen mot USA. Det slutade med fyra av de första sex minuterna på botbänken.

Foto: Linda Wikström

LULEÅ2008-08-11 18:43
Den senaste veckan har småkronorna varit i Lake Placid i USA och spelat en miniturnering. Där blev det en storförlust, två segrar och ett nederlag efter straffar. Luleå Hockeybacken gjorde inte något poäng i matcherna men märktes ändå i protokollet efter två utvisningar i samma match. Själv är han lite missnöjd över sin insats. - Det gick inte dåligt för mig men jag hade förväntat mig mer av mig själv, säger Olsson. Hålla huvudet högt Han tycker dock att turneringen har varit en rolig och lärorik upplevelse - speciellt eftersom det bara var hans andra match på liten rink. - Spelet går snabbare och man får mindre tid med pucken. Det gäller också att hela tiden ha huvudet uppe annars kör de över en direkt. Men det kändes som jag kom in i det mer ju fler matcher jag spelade. Det kan vara bra, för om Olsson uppnår sin målsättning spelas alla matcher på liten rink. Junior-VM spelas nämligen i Kanada i år. - Målsättningen är att komma dit genom att få mycket speltid i Luleå och spela bra där. Det här var en nyttig turnering om man ska se det på det sättet, säger han. Lungt med Sandström Han landade i Norrbotten klockan elva på måndagen och fem timmar senare var det dags för det första ispasset. Redan i morgon (tisdag) kastas han rakt in i hetluften igen när Luleå Hockey möter Skellefteå. - Jag känner mig lite trött i kroppen men det blir kul. Jag får ju spela med Janne Sandström så då behöver man inte vara så orolig, säger han och skrattar. Hur känns formen då? - Lite trött efter resan men jag men det känns som jag tagit ett kliv i utvecklingen under sommaren. Dels känner jag mig starkare och förhoppningsvis har jag blivit lite klokare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om