Ny inställning i Circle K-målet i hovrätten

Han dömdes mot sitt nekande. Nu medger 23-åringen, som spred skräck i Luleå, delar av åklagarens påståendet.

Bilden är hämtad från det ögonblick då dramat på Circle K avslutas den där septembermorgonen.

Bilden är hämtad från det ögonblick då dramat på Circle K avslutas den där septembermorgonen.

Foto: Polisen

Luleå2023-02-21 15:49

Det var tidig morgon den 24 september i fjol som 23-åringen hotade en handfull personer i Luleå. Dramat avslutades på bensinstationen Circle K efter att en polisman stoppat honom med kulor från ett automatvapen.

Då hade 23-åringen, som dömdes till tre och ett halvt års fängelse, hotat kassörskan och tvingat till sig ett cigarettpaket och en tändare.

I samtliga åtalspunkter under rättegången var hans inställning att han saknat uppsåt och därmed inte kunde dömas för brott.

När hovrättsförhandlingen startade hade 23-åringen en ny inställning. Han medger olaga hot av normalgraden mot kassörskan och hot mot tjänstman mot poliserna han dömdes för brott mot.

Rättegången avslutas nästa vecka.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!