Norrbotten toppar Almis konjunkturmätning

Norrbotten ligger alltjämt bra till i mätningar om konjunkturläget. Den här gången är det Almis konsulter som bedömer konjunkturen för landets små företag.

LULEÅ2007-12-19 01:45
Ingen nedgång, men väl en avmattning. Så kan man sammanfatta höstens Almi barometer vad gäller små företag och deras tro på investeringar, nyanställningar och allmänt konjunkturläge. Där ligger Norrbotten i topp, följt av Jämtland och Sörmland. Norrbotten hamnar på andra plats efter Jämtland när det gäller bedömning av konjunkturläget i november jämfört för ett halvt år sedan.Det är Almis cirka 300 affärskonsulter som svarat på frågor om konjunkturen. Sammantaget beskriver man konjunkturläget som ljumt. Betydligt färre än för ett halvt år sedan anser att konkunkturen har stärkts, men majoriteten bedömer att läget är oförändrat från i vår. Och färre av konsulterna än i våras tror att småföretagen kommer att anställa fler personer under det kommande året. Likaså tror färre att företagens investeringar ökar och fler än för ett halvt år sedan tror på oförändrad nivå.
Almi Företagspartner ägs av staten och regionala ägare. Har till uppgift att skapa tillväxt och förnyelse i näringslivet genom finansiering kombinerat med affärsutveckling. Enkäten är genomförd mellan 13 till 30 november. 300 affärsutvecklare tillfrågades. Svarsfrekvensen var 79 procent.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om