”Norrbotten sitter pĂ„ svaret i klimatfrĂ„gan”

Skogen, malmen och vattnet kan vara svaret pÄ klimatfrÄgan. NÄgot som bör innebÀra fler gruvor i lÀnet, sÀger Niklas Nordström.

Vid en konferens i LuleÄ under onsdagen diskuterades vÀgen till en renÀssans för svensk basindustri. Förutom Niklas Nordström var bland annat Nils Edberg, platschef SSAB, nÀrvarande.

Vid en konferens i LuleÄ under onsdagen diskuterades vÀgen till en renÀssans för svensk basindustri. Förutom Niklas Nordström var bland annat Nils Edberg, platschef SSAB, nÀrvarande.

Foto: LuleÄ Kommun

LuleÄ2019-05-08 19:57

PÄ fler Àn ett sÀtt kan klimatförÀndringarna vara ödesfrÄgan för Norrbotten. Under onsdagen samlade Industriarbetsgivarna (IA) till konferens i LuleÄ. NÀrvarande gjorde bland andra Niklas Nordström (S) och Nils Edberg, platschef vid SSAB i LuleÄ.

– KlimatfrĂ„gan har stĂ€llt upp och ner pĂ„ mycket av synen pĂ„ basindustrin. Ska vi klarar klimatomstĂ€llningen sĂ„ Ă€r Norrbotten med dess rikedomar en grundförutsĂ€ttning, sĂ€ger kommunalrĂ„det.

Vilka förutsÀttningar finns i Norrbotten idag för att stÀrka basindustrin?

– HĂ€r finns ett enormt kunnande, ett universitet som utbildar och gymansieskolor med teknikcollege. VĂ„rt samhĂ€lle Ă€r organiserat för att förse industrin med kunnigt folk, rĂ„varor och energi.

Nordströms bedömning Àr att basindsutrin kommer att stÄ för en kraftig tillvÀxt i nÀrtid eftersom rÄvarorna som produceras hÀr kommer att vara avgörande i klimatfrÄgan.

– De sĂ€rartsmetaller som man söker hĂ€r kommer att vara avgörande nĂ€r vi ska bygga framtidens elfordon.

LKAB redovisar rekordproduktion och delar ut vinst, men gruvbolaget Àr relativt ensamt pÄ marknaden i Norrbotten sett till antalet företag som stampat i startgroparna för att starta gruvor.

Vilka förÀndringar behövs?

– Vi behöver ha en mer positiv lagstiftning för gruvor. Det Ă€r svĂ„rt för oss i LuleĂ„ att pĂ„verka den nationella lagstiftningen, men vi ser ju mĂ„nga gruvor som vill komma igĂ„ng men inte gör det.

Eftersom stora industriaktörer som SSAB och LKAB minskar sin personal genom effektiviseringar och omstÀllning till automation kan just nyetablering av arbetsgivare i lÀnet, gruvor eller annat, vara sÄdant som skulle kunna generera arbetstillfÀllen till Norrbotten, tror Nordström.

– Vi kommer nog att fĂ„ se att det Ă€r nytillskotten, som nya gruvor, tillsammans med förĂ€dling av rĂ„varor som kommer att vara det viktiga.

Nordström menar ocksÄ att det finns kringeffekter av en vÀlmÄende basindustri.

– NĂ€r basindustrin mĂ„r bra, dĂ„ mĂ„r besöksnĂ€ringen och service- och konsultbranschen bra.

Men ett flertal intressen stÄr i konflikt med viljan att starta upp gruvor exempelvis miljö, naturvÄrd och rennÀring.

Vilket pris ska man vara beredd att betala för att fÄ nya gruvor?

– Jag tror att vi har sĂ„ stark lagstiftning i övrigt som balanserar dessa saker sĂ„ det gĂ„r att förena nĂ€ringsverksamhet som gruvor med andra vĂ€rden. Vi mĂ„ste tĂ€nka sĂ„. Vi kan inte se att de ska stĂ„ i konflikt med varandra, det blir ju orĂ€ttvist. Dilemmat för oss Ă€r att om vi inte har den hĂ€r verksamheten hĂ€r sĂ„ ska man bryta kobolt i Kina eller Kongo med villkor som Ă€r sĂ€mre för miljön och för arbetskraften.

Industriarbetsgivarna lyfter Sveriges arbetskraftskostnader som internationellt sett Àr höga som ett stort problem.

Hur stort Àr problemet anser du?

– Den Ă€r sĂ„ liten i sammanhanget dĂ„ det Ă€r mycket annat som kostar, men ska du ha utbildade mĂ€nniskor och attraktiva samhĂ€llet sĂ„ mĂ„ste du ha villkor för de anstĂ€llda som Ă€r bra och vi ska ta ut skatter pĂ„ en sĂ„n nivĂ„ att vi kan finansiera vĂ€lfĂ€rd och service, sĂ€ger Niklas Nordström.

– De andra sakerna Ă€r mycket viktigare. Vi mĂ„ste ha snabb och sĂ€ker myndighetsutövning för att ge tillstĂ„nd för gruvor och att vi driver pĂ„ frĂ„n politiken sĂ„ att det blir investeringar infrastrukturen och vi ser till att utbildningsvĂ€sendet fungerar och tillhandahĂ„ller rĂ€tt kompetenser.

Det saknas inte utmaningar för basindustri som förutom ökad produktionstakt riskerar att stÄ inför personalbrist i framtiden. SSAB Àr en av de största arbetsgivarna i lÀnet, men pÄ deras horisont finns ocksÄ 40-talisternas pÄgÄende pensionering.

– Vi har inget akutlĂ€ge idag, men vi har ocksĂ„ stora pensionsavgĂ„ngar och det Ă€r ett omrĂ„de dĂ€r vi mĂ„ste vara alerta. Vi vill inte bara ha medarbetare utan vi vill ha de bĂ€sta medarbetarna, sĂ€ger Nils Edberg.

– Det allra viktigaste tror jag Ă€r att vi fĂ„r in en bild av vad vi egentligen Ă€r, att vi Ă€r en viktig del av samhĂ€llet hĂ€r, har attraktiva jobb och ligger i framkant gĂ€llande hĂ„llbarhet. Om vi kan skapa den bilden tror jag att de andra sakerna ger sig.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om