Mordförsök gav fem års fängelse
Fem års fängelse blev domen för den 68-årige kvinnan från Luleå som knivhögg sin 59-årige sambo i bröstet. - Det går inte att döma något lindrigare än försök till mord, sa rådmannen.
Ingen av de två inblandade hade några större minnen från kvällen eftersom bägge var kraftigt berusade när det inträffade. Just mannens alkoholproblem ska ha varit en utlösande faktor till att kvinnan knivhögg honom.- Jag har sagt att han måste sluta dricka, han vet hur arg jag blir. Om inte han kommit hem med sprit hade det aldrig hänt, sa kvinnan under rättegången.De har varit ett par i 17 år och alkoholen har lett till många bråk och munhuggningar de två emellan.Exakt motiv till varför kvinnan, som vid tillfället hade 2,61 promille i blodet, hämtade en kniv och högg mannen är oklart. Det kunde ingen av dem svara på eftersom de inte hade några minnen från kvällen."Måste ha krävt kraft"
När ingen kunde svara på hur, varför och om det var kvinnan som knivhögg mannen yrkade försvarsadvokaten Jonny Johansson på att fallet skulle ogillas på grund av brist på bevis, eventuellt vara vållande till kroppsskador.Tingsrätten valde dock att döma kvinnan till fem års fängelse för försök till mord.- Det går inte att dra någon annan slutsats än att 68-åringen satt kniven i mannen. Eftersom hela bladet trycktes in måste det ha krävt kraft. Dessutom har kvinnan tagit med sig kniven in till sovrummet från köket. Det går inte att döma något lindrigare än försök till mord, sa rådmannen.Kvinnan kommer att stanna i häktet tills dess att domen vinner laga kraft. Mannen ska även få skadestånd på 103.625 kronor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!