Märk-dna stoppar tjuven

Ett flertal polismyndigheter testar märk-dna för att minska inbrott och spåra stöldgods. I Luleå använder Svensk guldåtervinning metoden.

Stoppar tjuven. Dekalen som har ett avskräckande syfte skvallrar om att den här butiken använder sprej-dna vilket innebär att ett sprinklersystem med osynlig sprej utlöses om någon tar sig in i valvet. Sprejen som fastnar i hud, hår och naglar går inte att tvätta bort.

Stoppar tjuven. Dekalen som har ett avskräckande syfte skvallrar om att den här butiken använder sprej-dna vilket innebär att ett sprinklersystem med osynlig sprej utlöses om någon tar sig in i valvet. Sprejen som fastnar i hud, hår och naglar går inte att tvätta bort.

Foto: Ingela Rasimus

LULEÅ2014-09-19 07:00

Märk-dna är en syntetisk framställd vätska som penslas på saker eller spejas direkt ut i luften via ett sprinklersystem vid ett inbrott. Vätskan är osynlig men framträder under uv-ljus som polisen har tillgång till. Varje märkning är unik och går att spåra, den håller upp till fem år på föremål och två månader på hud.

På Svensk guldåtervinning i Luleå används märk-dna i sprejform, systemet installerades då butiken öppnade 2012. Butikschefen Magnus Norman berättar att det är om någon bryter sig in i valvet som sprejen aktiveras.

– Man blir duschad av sprejen och det hjälper inte att byta kläder. Den sitter fast i hud, hår och naglar och går heller inte att tvätta bort. Den varken syns eller lukar och känns som en riktigt kalldusch, jag råkade själv bli sprejad en gång när jag trodde att larmet var avslaget, säger han.

I fönstret vid butikens ingång upplyser en dekal om att märk-dna är installerat. Syftet är att det ska vara avskräckande för inbrottstjuvar.

– Vi har aldrig haft inbrott här, men vi har även ett flertal andra larm, säger Magnus Norman.

I augusti testade Stockholmspolisen märk-dna i ett bostadsområde som drabbats av många villainbrott, värdefulla prylar märktes upp och polisen informerade om att märkningen genomfördes. Metoden gav resultat och bostadsinbrotten minskade.

I Norrbotten använder inte polisen märk-dna, men de har utrustningen för att spåra uv -ljus. Kriminalteknikern Carola Mickelsson har deltagit i ett utbildningstillfälle.

– Efter det har det varken funnits tid eller ekonomi för mer utbildning. Men märk-dna är på frammarsch.

Fler användningsområden

Märk-dna testas även på andra till exempel för att förebygga kopparstölder och jordledningar för järnvägstrafik. Det kan även användas i sprinklersystem på banker, värdedepåer , värdetransporter och fordon.

Det är ett samverkansprojekt mellan polisen, Stöldskyddsföreningen och försäkringsbolag, med flera.

Källa: Polisen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om