Socialdemokraterna anordnar 1 maj-möten i samtliga kommuner i Norrbotten och Vänsterpartiet gör detsamma i åtta kommuner (se fakta).
Riksdagsledamot Karin Åström är S-ordförande och berättar att årets tema är jobb och utbildning.
- Det är samma fokus som i vår kommande skuggbudget. Vi vill visa att vi skiljer oss ordentligt från regeringens politik, säger hon.
Många vill protestera
Åström menar att Norrbotten är ett län där partiet borde kunna locka fler deltagare 1 maj tack vare att man befinner sig i opposition i riksdagen.
- Jag kan tycka det i ett rött län som Norrbotten. Vi borde få stor anslutning genom att många vill protestera mot regeringens politik, säger hon.
Partiet samverkar i två kommuner (Kiruna och Haparanda) men står för övrigt själv för 1 maj-arrangemangen. I Kalix planerade man en partiöverskridande manifestation för integration denna dag. Men Kalix arbetarkommun fick kalla fötter och ställde in till förmån för ett traditionellt 1 maj-firande.
Något som Karin Åström menar var rätt beslut.
Den stora dagen
- Arbetarekommunerna äger själva frågan om hur de vill fira 1 maj. Men manifestationer för integration kan man ha 364 dagar om året, 1 maj är vår stora dag inom arbetarrörelsen och den dagen vill vi värna, säger hon.
Ingen av partiets mest kända namn är dock 1 maj-talare i år utan talarlistan domineras av lokala förmågor. EU-parlamentariker Jens Nilsson, försvarsutskottets Peter Hultqvist, och Jan-Henrik Sandberg, ordförande Pappers är de som kommer utifrån länet. Dit räknas givetvis de finska socialdemokraternas partisekreterare Reijo Paananen.