Helgens vackra väder fick Luleåborna att gå man och kvinna ur huse. Leif Hjelte säger att på Gråsjälören var det köbildning till våffelförsäljningen redan 30 minuter innan de öppnade.
– Kön tog aldrig slut. Vår försäljning var riktigt, riktigt bra. Många hade dessutom med sig egen matsäck.
Själv var han egentligen ledig, men då han är bosatt i Södra hamn kunde han se hur folk vallfärdare ut till ön.
– Jag åkte genast dit och hjälpte till. Vi var nio personer som jobbade och försökte hålla undan köerna.
Förutom att vädret var vackert var föret på isen fint. Folk kom från alla möjliga håll, många promenerade men det fanns även de som kom på cykel.
– Det blev ju inte upplogat i år så vi trodde det skulle bli riktigt dåligt.
Intäkterna från Lions försäljning går till välgörande ändamål. För cirka två år sedan skänkte organisationen 200 tv-apparater till Sunderby sjukhus.