Ludvig- olympisk programmerare

Ludvig Flink från Luleå medverkar i stora Programmeringsolympiaden i dag söndag i Stockholm.

Luleå2015-02-01 09:48

Ludvig Flink, 16 år går på NTI-gymnasiet i Luleå där han läser programmering och är ensam om att representera Luleå i tävlingen. Programmeringsolympiaden är Sveriges största gymnasietävling i datorbaserad problemlösning. Av drygt 200 deltagare i kvaltävlingar är nu 30 stycken deltagare kvar och gör upp i finalen i dag. Finalen i Programmeringsolympiaden sker på Spotifys kontor i Stockholm. Spotify är en av tävlingens sponsorer, tillsammans med bland andra Skolverket, Ericsson och King.

De fyra som når bäst placeringar i finalen får representera Sverige i årets International Olympiad in Informatics ,IOI, som avgörs i Kazakstan i juli.

- Det roligaste med programmering är att ha stor frihet. Jag började intressera mig för programmering i 10-års åldern genom min pappa. Detta är första gången jag tävlar i programmering så jag har inga större förhoppningar om att vinna. Men det kommer bli en väldigt lärorik erfarenhet, det är jag säker på, säger Ludvig Flink.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!