Levande renar mitt i stan
Levande renar mitt i Luleå. Nej, det var inget aprilskämt. - Vi vill bjuda på en annorlunda upplevelse, säger Ulrika Wänseth.
UDDA SYN. Två renar och en man i björnmössa. En inte helt vanlig syn i Luleå centrum men under tre dagar kommer invånarna att kunna se Håkan Nilsson med renarna Henrik och Ola.
Foto: Eija Dunder
Om du gick på Storgatan i Luleå i går fick du nog gnugga dig i ögonen en extra gång. Där rörde sig nämligen tre levande renar.Att det var den första april gjorde inte saken bättre och många funderade nog om de blivit utsatta för ett skämt.Så var det inte.I stället var det ett arrangemang från Luleå & Co. Allt för att marknadsföra Luleå som stad.Klappbara
- Det här har varit otroligt uppskattat och väldigt många kommer fram för att klappa och hälsa på renarna. Uppenbarligen är de ganska exotiska även för oss, säger Ulrika Wänseth, vd för Luleå & Co.I tre dagar kommer renarna att ses i centrum där det bland annat kommer att finnas möjlighet för barnen att åka släde.Men det är inte bara Luleåbor som har förundrats över den ovanliga synen. Ulrika Wänseth berättar att flera sörlänningar fått sig ett gott skratt.Besannade fördomar
- En tjej från Skåne som pluggar på LTU hade tre kompisar på besök och de fick alla sina fördomar besannade när de såg renarna. Och en herre i fin kostym sa till mig att han visste att han var långt norrut men kunde aldrig drömma om att få se en ren. Det kan vi dock bjuda på, säger Wänseth och skrattar.Vill man se fler udda djur i Luleå centrum bör man åka dit på lördag. Då kommer Luleå & Co nämligen att slå upp en hage på ett torg och ge besökarna chansen att rida på islandshästar.- Vi vill bjuda på en annorlunda upplevelse och hittills har det varit en succé.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!