Larm slutade fungera på Bergvikens boende

Larmen på Bergvikens vård- och omsorgsboende slutade fungera i söndags. Extra personal tillkallades eftersom boendet fick vänta till måndagen innan tekniker kunde vara på plats.– Det ingår inte i vårt leverantörsavtal, säger Anna Saxin, områdeschef.

Bergvikens vård- och omsorgsboende fick kalla in extra personal när larmen slutade fungera i söndags.

Bergvikens vård- och omsorgsboende fick kalla in extra personal när larmen slutade fungera i söndags.

Foto: Linda Kask

LULEÅ2019-04-08 18:56

För två veckor sedan hade boendet på Bergviken driftstörningar med larmfunktionerna med dörrtaggar och i söndags hände det igen. Larmen slutade då fungera helt. Personalen uppmärkssammade det vid 14 -tiden på söndagseftermiddagen och kontaktade därefter socialförvaltningens beredskap som beslutade att ta in extra personal, två till eftermiddagspasset och två till natten. Enligt Anna Saxin, områdeschef inom vård- och omsorg i Luleå kommun var orsaken till driftstoppet inkörningsproblem med larmen. Man har kopplat ihop två larmsystem, den gamla delens system med den nya delen.

– Jag fick kännedom om det här på morgonen så då har vi haft kontakt med leverantören. Teknikern var där i morse och nu har jag fått information om han har fått igång servern, säger hon.

Är det inte möjligt att tekniker kan vara på plats tidigare?

– Det ingår inte i vårt leverantörsavtal. Det är väldigt viktigt att se över det.

– När tekniken inte fungerar så måste vi göra en riskbedömning och då beslutade vi att ta in extra personal för att säkerställa tryggheten för våra brukare.

Anna Saxin säger vidare att hon inte har fått någon information om några avvikande händelser som har inträffat på boendet under driftstoppet av larmen. Boendet består av 16 avdelningar med sammanlagt 144 platser.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om