Krafttag för Hertsön

Flertalet av de 7.000 boende på Hertsön trivs där.
I onsdags kväll tog man steget mot att förstärka den positiva bilden av Hertsön och bestämde att de negativa elementen ska motas i grind.
Det ska ske genom att mobilisera alla goda krafter som finns i området, barn, ungdomar, föräldrar, föreningsliv, med mera.

LULEÅ2004-04-22 06:30
Mötet som initierats av den lokala Hyresgästföreningen var väl representerat ur ett social perspektiv. Här satt polisen sida vid sida med socialnämndens ordförande som hade skolans rektor bredvid sig som satt intill folkhälsosamordnaren vilken gladde sig över att de privata garagevakterna, villaföreningen, Unga Örnar, politikerna, Lulebo kvartersvärden och pressen samt gemene man fanns där.<br>Vad sades? <br> ? Ja, mycket. Att man måste ta krafttag innan det blir för sent att stoppa busliv, skadegörelse, inbrott i hus och bilar, barn som knarkar i allt lägre åldrar och föräldrar som inte orkar ställa krav och ta greppet om sina ungar.<br>Vidare att de flesta barn och ungdomar är jättefina och att de faktiskt måste få synas, höras och ta plats utan att polisen står utanför samlingslokalen när det är fest och spelas lite högt.<br>Det är först när det sker otyg som det ska ställas krav. Att man ska se varandras barn och våga vara vuxen och bry sig om de barn och ungdomar som kanske inte har någon tydlig vuxenförebild.<br>Finns denna kraft att hämta hos de boende på Hertsön? <br> ? Ja, svarade mötet, helt klart! <br>Det visade inte minst det faktum att alla intressenter fanns på plats och markerade sin vilja.<br>Konkret ska en samverkan inledas. Det kan leda till att en grupp bildas, och att man i arbetet försöker få in Hertsöns framtida vuxna, barnen och ungdomarna. Däremot ska man fundera vidare på tillvägagångssättet.<br>De som dragit upp nya positiva riktlinjer för ett ännu bättre och tryggare Hertsön är exempelvis boende Elsie Larsson, Eskil Öberg, socialnämndens Leif Wikman, politikern Börje Lööw (v), polisen Christer Nilsson, Lulebos kvartersvärd Hillevi Rantatalo, Christina Ökvist, rektor Ann-Sofi Lövkvist med flera.<br>Resultatet hänger på alla de goda krafterna, som sagt var på mötet i onsdags.<br>
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om