Konsten att våga

Cirkusen har kommit till stan - närmare bestämt till Hertsön.
I veckan får barn och ungdomar lära sig att det här med att gå på lina, jonglera och cykla enhjuling inte bara har med koncentration och koordination att göra.
I grund och botten handlar det om att övervinna rädslor.

LULEÅ2006-06-20 06:00
För tionde året i rad har Unga örnar Luleåkretsen tillsammans med Folkets hus Ripan och ABF Luleå bjudit in till cirkusskola med Cirkus Cirkör.
Sedan i söndags har det utövats aktiviteter i Hertsöskolans sporthall som vi normalt ser i manegen.
Det har jonglerats, övats akrobatik och trapets, cyklats enhjuling och tränats på mer eller mindre våghalsiga aktiviteter. Allt under kontroll av utbildade cirkuspedagoger.

På turné
- Vi är på Norrlandsturné nu i sex veckor, säger Gustav Carlberg, en av pedagogerna.
I grupper som är indelade efter ålder övas det till på torsdag då det blir föreställning inför familj och vänner. De allra yngsta deltagarna är sju år, och upp till de allra äldsta skiljer det några år, minst sagt.
- Vi har en vuxengrupp med deltagare från elva år och uppåt. Två deltagare är i 40-års åldern, säger Gustav Carlberg och berättar att det är nycirkus som deltagarna får lära sig.
Nycirkus är en etablerad konstform som vuxit fram ur ungdomskulturen på gatorna. Den skiljer sig från traditionell cirkus genom att den blandar rockmusik, poesi, dans, akrobatik och nya sportredskap som rollerblades och mountainbikes i sina föreställningar.

Dans och teater
I en nycirkusföreställning sätts traditionell cirkusteknik ihop med andra konstformer och sceniska uttryck. Cirkus Cirkör startade som en nycirkusgrupp för elva år sedan. För sex år sedan startade man en nycirkusutbildning som förra året förvandlades till ett treårigt högskoleprogram. Och den utbildningen går två av cirkuspedagogerna som håller i veckans cirkuskurs.
- I nycirkus är det mycket dans och teater. Och i nycirkushower går det en röd tråd, det finns en handling som går genom hela showen, säger Gustav Carlberg.
Därför får cirkusdeltagarna även lära sig en del teater under sin "skolvecka".

Testa nya saker
I de olika stationerna som deltagarna går igenom övas både koncentration och koordination. Men enligt cirkuspedagogerna handlar det innerst inne om någonting större än så.
- Vi har som mål att få barnen att inte vara rädda. De ska inte vara rädda för att testa nya saker. Det största behållningen vi får av det här är när någon som först inte alls vågat klättra i trapetsen sedan vågar det. Det barnet blir som en helt ny människa. Då har hon eller han tagit ett steg längre. Det är det som ger mest. Man skapar ett intresse för att vilja testa nya saker och lär barnen att det lönar sig, säger Gustav Carlberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om