Kommunanställd köpte varor för 920 000 kronor – åtalas

En före detta anställd vid Luleå kommun åtalas för grov trolöshet mot huvudman. Kommunen har fått betala drygt 920 000 kronor för varor som mannen hämtat ut för egen räkning.

En före detta anställd vid Luleå kommun åtalas för grov trolöshet mot huvudman.

En före detta anställd vid Luleå kommun åtalas för grov trolöshet mot huvudman.

Foto: Anna Isaksson

Luleå2020-04-28 19:20

Mannen har missbrukat sin förtroendeställning som anställd hos Luleå kommun då han beställt och hämtat ut varor från en bygghandel, som kommunen inte hade avtal med som leverantör. Fakturorna gick till kommunen, som fick betala för varor som mannen tog hand om för egen räkning och i åtminstone två fall sålde vidare. Det rör sig om varor och material för sammanlagt 920 347 kronor som beställts och hämtats vid 33 tillfällen under perioden 3 augusti 2017 till 22 maj 2018. 

Allt uppdagades genom ett tips till oss. När vi började ställa frågor till Luleå kommun angående inköp som mannen hade gjort i tjänsten satte stadsbyggnadschefen Helén Wiklund Wårell i gång en internutredning, som ledde till att kommunen lämnade in en polisanmälan. Mannen sade upp sig själv via sms.

– Vi har tydliga rutiner för hur vi ska gå till väga när det gäller allt som har med beställningar att göra. Den här personen har brustit i det. Personen har utnyttjat och misskött sitt uppdrag kan man väl säga, sade stadsbyggnadschefen Helén Wiklund Wårell i samband med att kommunen polisanmälde mannen.

Nu har vice chefsåklagare Anna Bergström åtalat två män, mannen som tidigare var anställd vid stadsbyggnadsförvaltningen åtalas för grov trolöshet mot huvudman och en man som köpt varor av honom åtalas för häleri vid två tillfällen. Denne man betalade sammanlagt 221 132 kronor för parkettgolv, golvmellanlägg och två ytterdörrar som levererades till hans bostad vid två tillfällen under våren 2018.

Båda männen har nekat till brott när de förhörts av polisen. 

Uppgifter från bygghandeln visar att den kommunanställde mannen i några fall har beställt varor till olika kommunala boenden och verksamheter, varifrån varorna snabbt har försvunnit. I de flesta fallen har mannen själv hämtat ut varorna från bygghandeln.

Polisen har hört flera vittnen i utredningen, bland annat säljaren på bygghandeln, en chaufför som körde ut varorna till den häleriåtalade mannen samt tre personer som i sin tur köpt golv och dörrar av honom. I utredningen finns även kontoutdrag som ska bevisa affärstransaktionerna mellan de två männen.

Luleå kommun kräver den före detta anställde mannen på 920 347 kronor i skadestånd. Straffet för grov trolöshet mot huvudman är fängelse i lägst sex månader och högst sex år.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!