Klubbviken säljs

Luleå kommun förbereder försäljning av Klubbviken till Brändö konferens. Nu pågår ett arbete som ska trygga att inte allmänheten portas från området.

till salu. Brändö konferens är villiga att göra affär och köpa Klubbviken av kommunen. Foto: Maria Åsén

till salu. Brändö konferens är villiga att göra affär och köpa Klubbviken av kommunen. Foto: Maria Åsén

Foto: Maria Åsén

Luleå2009-06-10 06:00
Det är i en detaljplan detta arbete uträttas.- Man vet aldrig vad som kan hända. Tänk om det skulle gå i konkurs och senare övertas av exempelvis ett utländskt företag som stängslar in och gör anläggningen till en privat angelägenhet. Tänk om ett tyskt företag gör ett naturbad för tjocka tyskar, uttrycker sig Kaj Hedstig, ordförande i byggnadsnämnden.Att Brändö konferens, som nu driver den kommunala anläggningen, vill göra affär bekräftas av delägaren Johan Björklund.- Det är klart att vi är intresserade. Vi kan utveckla anläggningen och göra mera boende och mer av konferenser. Men det är en prisfråga. Vi ska träffa kommunen framöver, säger Johan Björklund. Han menar också att det bör hållas Brändö konferens till godo att man ryckt upp Klubbviken.Ut på anbud?
Anbudsförfarande vore rimligt vid en sådan här försäljning. Men Kaj Hedstig påpekar att kommunen haft svårigheter att hitta en väl fungerande drift innan Brändö konferens tog över.Att frågan hamnat hos byggnadsnämnden beror på att fritidsnämnden påkallat försäljningsplanerna och planfrågan kom in i bilden.Detaljplanen ska inte bara ta hänsyn till allmänhetens möjlighet att vistas på Klubbviken utan berör även andra intressen. Under arbetet har det visat sig att 300 år gamla träd finns på platsen och en Miljökonsekvensbeskrivning behöver göras.Som ett instick kommer också planerna på sju 160 meter höga vindkraftverk in i bilden. De ska stå på Playa Plannja. Nya villkor från Transportstyrelsen påkallar att vindkraftverken utrustas med blinkande ljus, för flygets skull.- Vi måste tala med Luleå Energi om det här. De blinkande ljuset kommer ju att ses från bland annat Klubbviken och det kommer ju att se ut som ett tivoli. Man måste ju kunna skärma av så att det inte blinkar nedåt, säger Kaj Hedstig.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om