Klottrare greps på bar gärning
I februari stod hans stol i tingssalen tom - och en internationell efterlysning gick ut. I går fanns 36-åringen, som är en av de huvudmisstänkta i en stor narkotikahärva, på plats i Luleå tingsrätt. Han häktades än en gång på sannolika skäl misstänkt för grov narkotikasmuggling.
Tre dömda
Tidigare i år dömdes tre av de fyra männen till vardera sex års fängelse för grov narkotikasmuggling. Den fjärde mannen dömdes till fyra års fängelse för medhjälp till grov narkotikasmuggling. Samtliga har överklagat sina domar och yrkar att hovrätten ska sänka deras straff. En av dem begär att få bli frikänd.
Den femte mannen, 36-åringen, häktades i sin frånvaro i början av februari i år på sannolika skäl misstänkt för grov narkotikasmuggling till Sverige. Han efterlystes internationellt och för en tid sedan greps han i sitt hemland.
- Han greps i Holland i mars eller april. Där har han suttit i fängelse i två månader i avvaktan på beslut om han ska utlämnas till Sverige eller inte, säger 36-åringens offentlige försvarare Lars Grönberg.
Förnekar brott
Mannen häktades på samma grunder som vid den tidigare häktningsförhandlingen, då han inte närvarade. Åklagare Åke Hansson, vid internationella åklagarkammaren i Sundsvall, ville att gårdagens förhandling skulle ske bakom stängda dörrar av hänsyn till den fortsatta utredningen.
- Det jag kan säga är att min klient förnekar brott och därför bestrider häktningen, säger Lars Grönberg.
På vilket sätt förklarar han sin inblandning i det hela?
- Det kan jag inte säga eftersom förhandlingen skedde bakom stängda dörrar.
Vid ett eventuellt fällande räknar Grönberg och den häktade 36-åringen med ett fängelsestraff i storlek med de tidigare utdömda straffen, mellan fyra och sex år. 36-åringen kommer sannolikt att avtjäna sitt straff i Holland, vilket han är nöjd med.
- I Holland har man beslutat att han ska få sin dom i Sverige och att straffet ska avtjänas i hemlandet.
De ser med lite mildare ögon på narkotikabrott där?
- Mycket mildare.
Hoppas han få sitt straff sänkt genom att avtjäna det i Holland?
- Ja precis, den förhoppningen har han.
Åtal ska vara väckt senast den 3 juli.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!