Kedjan växer – ska omsätta 190 miljoner

En omsättning på nästan 190 miljoner kronor 2019. Det är prognosen för streetfood-kedjan Bastard Burgers.

Simon Wanler, delägare och vd i Bastard burgers.

Simon Wanler, delägare och vd i Bastard burgers.

Foto: Norrbottens media

Luleå2018-10-01 12:41

Det har gått spikrakt uppåt sedan starten för Bastard Burgers. Simon Wanler, delägare och vd i kedjan, berättar för breakit.se att styrelseordförande spår att kedjan kommer att bestå av 41 restauranger nästa år. Själv är han mer försiktig och pekar istället på 30. Samtidigt väntas årets omsättning landa på 80 miljoner kronor i år, en siffra som man tror blir det dubbla under 2019.

Bastard Burgers grundades för två år sedan med den första restaurangen i Luleå. Sedan dess har ytterligare sju restauranger slagit upp portarna och fler lär det bli innan årets slut.

– Jag tror inte att någon hade köpt det då om vi sagt att vi skulle ha det här tempot inom två år, säger Simon Wanler till breakit.se.

I dag jobbar ett hundratal personer inom bolaget – en siffra som lär stiga i takt med fler att restauranger etableras.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om