I skuggan av ett kyrkoval
Behövs frivilligorganisationer? Den frågan ställde socialdemokratiske riksdagsmannen Leif Pettersson, kulturutskottet där även kyrkliga frågor ingår.
KRIS. "Jag ser hur många ungdomar som har det tufft nu och en del som det går rakt utför med. De behandlas nedvärderande av det sociala och får efter långt köande bara låna pengar till boende och mat, säger "Mia" som tappat tron på politikerna.
Foto:
De bägge politikerna pekade i sin pressinbjudan på "det allt högre trycket på frivilligorganisationerna som den ekonomiska krisen skapar" och "samhällets allt hårdare krav på individen".En av besökarna på mötesplatsen lyssnar på samtalet och kommenterar, vi kan kalla henne Mia. Hon är inte nådig över tingens ordning i samhället och politikerna får inte godkänt oavsett parti:- Rösta i kyrkovalet, nää, vem skulle jag rösta på? säger hon och berättar om ungdomarnas situation i dag.- De får inga jobb, och en del blir kriminella. De som går till socialen för att få hjälp med hyra mat och annat - alltså inte lyxkonsumtion - får inte bidrag utan får låna pengar, sedan står de i skuld. Det är hemskt och jag har sett många som har det så här, säger Mia.Hon har själv arbetat inom politiken och tycker att det lovas mycket men hålls väldigt lite:- Det är samma visa vart fjärde år, en massa snack bara, säger hon och efterlyser förståelse och humanitet med både gammal och ung.- Unga som lyckats skaffa sig en lägenhet får sedan inte den hjälp som utlovats från socialen. Unga människor vill inte känna att de blir förnedrade hos socialen och de vill också få starta sina liv, säger Mia som tycker att det är tragiskt att se hur problemen ökar lavinartat. Och köerna till hjälpen likaså. Väntetiden handlar om veckor. De som inte har föräldrar som kan hjälpa har det tufft och föräldrar som hjälper likaså. Ett moment 22.- Ska alla ha barnbidrag? Den som kan sätta barnets pengar på ett konto och kvittera ut 200.000 kronor i vuxen ålder, ska den ha bidraget? Många måste ju hela tiden låta dessa pengar gå till hyra och mat, säger Mia. Riksdagsman Petterson som lyssnat på en del av Mias synpunkter säger:- Man skulle låta bli att sänka skatterna, de pengarna kan man ge till skolor och annat som kräver mera resurser, tycker Leif Pettersson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!