Hotellets plan: 112 nya rum och spa

Planerna för hotell Scandics utbyggnation fortsätter. Nu är en detaljplan inlämnad för att pröva möjligheterna för den stora expansionen.

Detaljplanen över området Mjölkudden 3:45.

Detaljplanen över området Mjölkudden 3:45.

Foto: Luleå kommun

Luleå2018-05-25 12:39

Scandic vill bygga ut hotellet i Luleå med 112 nya rum, spa, fitness och tillbyggnad av restaurangen, samt konferensdelen.

I den detaljplan som visas för offentligheten på Stadshuset i Luleå är planen att uppvhäva strandskyddet som finns där i dag.

Nu väntar Stadsbyggnadsförvaltningen på om allmänheten vill ge sina synpunkter på detaljplanen fram till den 15 juni.

– Det är en rejäl satsning och vi ser att det finns en marknad för den. Anledningen är den utveckling med bland annat satsningar på kultur och näringsliv som Luleå är inne i, sa hotelldirektören Niclas Jonsson till Norrbottens Media när planerna presenterades i fjol.

Läs mer om satsningen här.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om