På Nya läroverkets skola pågår just nu utställningen om livsstilar mellan 40- till 90-talet. Bland de behandlade ämnena ingår musik, slöjd, hemkunskap och bild. Allt eleverna skapat har fått en tidstypisk touch. Åttondeklassaren Elin Brokvist koncentrerade sitt skapande kring 50-talet och förklarar hur hon tänkt kring maten.
- Vi har gjort en paprika surprise med pulvermos och ost. Och det där är köttbullar och gräddsås. Efter kriget ville man gärna äta lite fetare mat, därför valde vi att ha med bacon i köttbullarna.
Försvinner och kommer tillbaka
Med utställningen vill man spegla hur stilar och trender påverkas av sin samtid. Och att det som försvinner ibland kommer tillbaka.
- Titta bara på den här dressen! Den var modern någon gång på 60- eller 70-talet. Nu har den kommit tillbaka. Flera elever har börjat sy sådana här i slöjden också, säger textilslöjdslärarinnan Ann-Kristin Khilanki och pekar på en röd plyschdress sydd i ett stycke. Den för tankarna till en pyjamas eller sparkdräkt.
Märta Bjerkander har snidat ihop en platåsko i träslöjden och fortsatte på skotemat även i bilden, eftersom hon tycker att 70-talet är mest intressant.
- Det här har varit jättekul och jag har lärt mig lite mer om varför vi är som vi är och hur historien visar sig i livstilen, säger hon.
Inspiration
Premiären har gett både elever och lärare inspiration. Till nästa års utställning planeras att fler skolämnen ska vara med i utställningen.
- Det här har vi gjort för att eleverna ska förstå historien genom tiden och att historiska händelser påverkar nästan allting, berättar Ann-Kristin Kihlanki.