"Hela rummet skakade"

Människor flydde för livet i bara pyjamasen. - Det var det värsta skalv jag varit med om, säger Leif Niemi från Övertorneå som väcktes när hotellrummet började skaka. Han är Vings platschef på Rhodos och har ansvar för 5.000 resenärer.

Foto:

LULEÅ2008-07-16 06:00
Jordbävningen hade sitt epicentrum i grekiska övärlden men skakade om ända upp till Tornedalen.Leif Niemi från Övertorneå låg och sov när hotellrummet på den grekiska semesterön började skaka. Leif var klarvaken på mindre än en sekund och visste exakt vad som höll på att hända.Jordskalv är inte ovanliga i den grekiska övärlden.6,3 på Richterskalan
Desto ovanligare är styrkan på gårdagens skalv, 6,3 på Richterskalan räckte för att nästan skrämma livet ur turister och öbor.- Det var en rejäl skakning. Jag har varit många år i Grekland och upplevt många skalv, men det här var det värsta jag har varit med om, säger Leif Niemi. Skalvet började klockan 5.30 och pågick under en halvtimme. Ving började omedelbart att arbeta utifrån de rutiner som finns för jordbävningar. Det handlar framförallt om att få kontakt med alla resenärer.- Jag gick omedelbart till kontoret för att se till att våra telefonlinjer skulle klara trycket när alla gäster började ringa in, säger Leif Niemi.Och många samtal blev det. Resebolaget Ving har 5.000 skandinaviska hotellgäster på ön. 1.500 är svenskar.Leif Niemi är platschef för Ving på Rhodos. Det är han som har ansvaret för Vings resenärer.- I mitt fall handlar det framförallt om att organisera personalen. Vi skickar sms till våra gäster och ber dem att kontakta oss, vi ser till att telefonlinjerna är öppna dygnet runt och vi skickar personal till de olika hotellen, säger han.Oroliga resenärer
Bolaget jobbar med 60 olika hotell. I några hotell blev det stora sprickor i väggarna.- Vi har flyttat alla som hade sitt rum nära sprickorna.Allt eftersom timmarna gick började lugnet komma tillbaka till paradisön. Men då var det dags för ännu ett orosmoln: efterskalven som brukar komma efter ett stort skalv.- Just nu ringer många resenärer och är oroliga för de skalv som förväntas komma den närmaste tiden. Men experterna verkar eniga om att det kommer röra sig om mindre skalv än det imorse, säger Leif Niemi.Ingen svensk resenär verkar ha kommit till skada.Den enda personen som omkommit på grund av skalvet är en grekisk kvinna som ramlade i trappan när hon försökte fly från sitt hus.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om