Här finns julens alla smaker
nnn När julen närmar sig tänds flitens lampa i fönstret på Seskarö Wärdshus. Det är tusen saker som måste fixas innan julbordet är komplett. nnn Krögarna Anders och Lisbeth Borg har ett passionerat förhållande till mat och till jul får de chansen att bjuda på mat som garanterat får det att kittla av välbehag på gästernas tungor.
Foto:
För Seskarö Wärdshus är sommarmånaderna och julen de två högsäsongerna under året. - På sommaren växer Seskarös befolkning från 500 till kanske 1.500 personer och du har vi full rulle, säger Anders Borg.När Kuriren besökte ön var ägarna och personalen på Seskarö Wärdshus i full färd med de slutliga förberedelserna inför starten på julbordsserveringen.- Normalt är vi en kvälls- och helgöppen à la carte-restaurang men veckorna före jul serverar vi enbart julbord.Anders Borg berättar att det är mycket blandade sällskap som äter julbord på Seskarö. Allt från familjer och hela släkter till par förekommer. Wärdshuset har mest privatpersoner vid borden men visst förekommer det även företagsgäster. Nytt rekord
Sedan serveringen av julbord startade har gästerna blivit fler och fler. I år ser det ut att bli ännu ett rekord.- Av bokningarna att döma vill många äta julbord tidigt i år och det ser ut att bli mellan 2.000 och 2.500 personer som vi kommer att servera.Det går med andra ord ganska bra för företaget och Anders Borg berättar att man känner av den så kallade Ikeaeffekten.- Det händer mycket positivt i regionen just nu.Satsningarna på handel har skapat ringar på vattnet och restaurangnäringen är en av vinnarna. - Vi har många gäster från Fyrkanten.I dag kan restauranger som vill gena lite beställa det mesta till julbordet från sina grossister och den möjligheten utnyttjar många, för att spara tid och pengar. På Seskarö Wärdshus tänker man tvärtom.Satsningen på kvalitet har varit lyckosam för Seskarö Wärdshus och när det gäller julbordet försöker man göra så mycket man kan i det egna köket.- När det gäller fiskrätterna har vi i princip tillagat 100 procent av rätterna men på köttsidan köper vi lite mer färdiga produkter. Anders och Lisbeth Borg lägger ned många hundra timmars förberedelser när det gäller julbordet. De gravar till och med sin egen lax och rullar fler tusen köttbullar, bara för att ta två exempel.- Vi tycker det är trevligt och roligt att kunna bjuda på sådana saker som bröd som vi bakat själva, säger Lisbeth Borg.- Dessutom försöker vi använda lokala råvaror om det går. Vi försöker ha så få leverantörer som möjligt och i dag är det inga problem att få tag i allt möjligt, berättar Anders Borg.Till skillnad från vanlig restaurangmat handlar julbord till 100 procent om förberedelser. Allt ska vara klart när gästen kommer.- Serveringspersonalen är jätteviktig på en restaurang. Det är de som ser till att gästen får en upplevelse de inte glömmer.En anställd
Seskarö Wärdshus har bara en fast anställd, förutom ägarna. Det är kallskänkan Marja Ekholm, en mycket viktig del av det lag som står för maten. När det behövs tar man in all extrapersonal som behövs.- Det är viktigt att det som serveras på julbordet är fräscht. Uppläggen ska vara små. Därför tar vi inte fram så mycket i taget utan fyller i stället på så fort något tar slut, säger Lisbeth Borg.Totalt finns det omkring 90 olika rätter och tillbehör på restaurangens julbord i år.- Det är viktigt att man tänker på att inte stressa utan äta i lugnt takt. Det här är särskilt viktigt när det gäller julbordet, menar Anders Borg.Han tycker att man ska inleda julmåltiden med en silltallrik. - Fast min personliga favorit är farmors leverpastej (se recept här intill) serverad med stark senap på hårdbröd och med en julmust till, säger han.Hustrun Lisbeth håller gärna till bland fiskrätterna.- För mig är det jul när jag får äta citronsill, dill- och vitlöksströmming och gravad lax.På Seskarö Wärdshus försöker man hänga med i de mattrender som råder och visst byter man ut och ändrar lite från år till år på julbordet.- Fast det har visat sig att våra gäster är ganska traditionsbundna och inte vill ha några större överraskningar.Till sist vill Anders Borg dela med sig av ett trix som han använder för att göra Janssons frestelse ännu godare.- Jag brukar krydda med timjan. Då smakar det fantastiskt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!