Grundskolechefen: "Finns inga förslag om nedläggning"

Det är en utmaning att nå ut med information snabbt vid stora händelser och kommunikationen med de berörda är prioriterad. Det säger grundskolechefen Louice Stridsman.

Grundskolechef Louice Stridsman säger att det är är svårt att nå ut med information snabbt till alla berörda efter stora händelser.

Grundskolechef Louice Stridsman säger att det är är svårt att nå ut med information snabbt till alla berörda efter stora händelser.

Foto: Frida Enberg (Arkivbild)

Luleå2021-08-25 06:00

Tidpunkten för branden kan ha gjort att tiden för bearbetning av händelsen kan ha upplevts som kort. Eleverna har haft samtal inom sina klasser med mentor, vid behov av ytterligare stöd till klasser ges det via elevhälsan på begäran av lärare och rektor. Varje skola har sin krisberedskapsplan som ses över och bearbetares kontinuerligt, uppger Louice Stridsman. 

– Från förvaltningens sida har vi deltagit vid Tallkronanskolans möte nu efter sommaren och sett över vilket läge vi har nu och vilka risker som vi identifierar som aktuella nu. Vid mötet deltog deras egna lokala fackliga företrädare och skyddsombud. Vi gjorde tillsammans en risk- och konsekvensbedömning där bland annat behovet av samtal lyftes. Utifrån detta har rektor begärt stöd via Kommunhälsan och där är ett arbete i gång, säger hon.

Louice Stridsman tillägger att ledningen tillsammans med berörda rektorer har sett över vilken information som går ut, vem som förmedlar vilken information och på vilket sätt. 

Arbetet med att riva de brandskadade delarna av skolan har enligt henne pågått intensivt under hela sommaren. Vatten- och rökskadade ytskikt rivs i delar av de kvarvarande byggnaderna och när det arbetet är klart kommer klasserna från förskoleklass upp till årskurs tre kunna nyttja dessa lokaler. 

Hon påpekar att behovet av ersättningslokaler var akut och att Tallkronanskolan är en skola i närområdet som har kapacitet för att ta emot eleverna. Lärarna som Norr Media har talat med har svårt att se att det verkligen fanns en överkapacitet på Tallkronanskolan, men enligt Louice Stridman finns det möjlighet att ta emot ännu fler elever i vissa årskurser. Mögelproblemen i Hertsöskolan medförde att alternativen för Furuparksskolans mellanstadium var begränsade, påpekar hon. 

Det spekuleras i att ni ändå tänkt lägga ned Furuparks mellanstadium och nu fick en förevändning att göra det i och med branden, har du en kommentar till det?

– Generellt kan vi säga att vi följer befolkningsprognosen och försöker att anpassa behovet av skollokaler utefter den. Många av våra skollokaler har behov av renovering och vi har en utmaning att ha anpassade lokaler, utifrån dagens mått, för våra elever och personal. Men det har inte funnits några förslag om nedläggning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!