Den nya festen ska äga rum mellan den 11 och 13 juli. Kommunalrådet Yvonne Stålnacke säger att det kommer att gynna alla Luleåbor och speciellt dem som inte har råd att åka på semester.
Stadsfesten blir alltså gratis. Tanken är att locka både ung och gammal. Och dem som inte besökt Lulekalaset på grund av entréavgiften. Det beslutade kommunstyrelsens arbets- och personalutskott vid sitt sammanträde på måndagen.
Vid sammanträdet reserverade sig moderaten Anders Josefsson mot beslutet. Han anser att enda skillnaden mellan Luleåkalaset och Stadsfesten är frånvaron av staket och entréavgift.
Uppskjuts inte
Folkpartiets Tomas Olofsson föreslog att Stadsfesten skulle skjutas upp till nästa år. Allt för att planeringen skulle bli bättre.
Men båda dessa förslag röstades ned av majoriteten. Det blev också nej till ett medborgarförslag att anlägga ett fotbollsstadion på Svartöberget. Det motiverades med att marken är privatägd. Dessutom har kommunen andra planer för berget. Det handlar om att på sikt bygga bostäder där.
De planerna ligger minst tio år framåt i tiden. Enligt kommunalrådet Karl Petersen är Kronanområdet prioriterat när det gäller nya bostäder. Men nästa steg är Svartöberget som kan rymma upp till 600 lägenheter.
Vid sammanträdet fastställdes också avgifter för den kommunaliserade hälso- och sjukvården. Avgifterna blir samma som i den landstingsstyrda vården.
Vid sammanträdet beslutades också att det gamla biblioteket i Råneå ska byggas om för att bli tränningslokal för brottningsklubben. Dessutom ska det ställas i ordning ett mekgarage i Råneå.