Ganska ljus prognos för 2015

Sysselsättningen i länet kommer att öka under nästa år, men i en något långsammare takt än de senaste åren.

Ganska ljust. Göran Nilsson, marlandsområdeschef vid Arbetsförmedlingen ser ganska ljust på 2015 för Norrbottens del.

Ganska ljust. Göran Nilsson, marlandsområdeschef vid Arbetsförmedlingen ser ganska ljust på 2015 för Norrbottens del.

Foto: Eija Dunder

Luleå2014-12-09 12:03

På tisdagen presenterade Arbetsförmedlingen sin prognos för arbetsmarknadsläget i landet under 2015. För Norrbottens del så säger prognoserna att länet går från ett relativt bra läge till ett mer normalt.

Sjunkande järnmalmspriser och besparingar inom gruvindustrin har gjort att konjunkturen i länet försvagats något under året. Northlands konkurs påverkar dock inte de gjorde prognoserna nämnvärt.

–  För Pajalas del är det givetvis mycket tråkigt, men det är ytterst marginellt om man ser det till den totala arbetsmarknaden. Arbetskraften vid Northland är attraktiv på arbetsmarknaden och de flesta är så kallad bristyrkesarbetskraft, säger Göran Nilsson, marknadsområdeschef för Arbetsförmedlingen i norra Norrland.

Arbetsmarknadsutsikterna för 2015 bedöms som ganska ljusa. Fram till slutet av 2015 kommer sysselsättningen att öka med omkring 600-700 personer. Främst inom bygg och anläggning, trävarutillverkning, privat vård och omsorg, samt inom finansiell verksamhet och företagstjänster.

Redan i dag svårt att få tag i personer med rätt kompetens och det blir även en utmaning under nästa år. Det handlar om nyckelpersoner inom IT, gruvverksamhet, byggverksamhet, tillverkningsindustri, universitet och sjukvård.

– Vi behöver även öka rörligheten från yrken där det är liten efterfrågan till yrken där det råder brist, säger Göran Nilsson.

Arbetslösheten kommer också att sjunka. I år har den minskat med 1 300 personer och prognoserna säger att den kommer att minska med ytterligare 750 personer under 2015.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om