Norrbotten fick en tilldelning på 85 miljoner kronor att fördela i investeringsstöd till jordbruksföretag för perioden 2007-2013. 71,7 miljoner kronor har delats ut och nu återstår 13,3 miljoner kronor av länets budget.
- Den är intecknad med de ansökningar vi har inne, säger Christina Nilsson på länsstyrelsen i Norrbotten.
Investeringsstödet eller stöd till modernisering av jordbruksföretag som det egentligen heter, är en åtgärd inom landsbygdsprogrammet. I Norrbotten har man inte haft som strategi att spara en pott pengar till slutet av programperioden utan man har löpande fattat beslut om investeringsstöd.
- Vi har haft som filosofi att de som vill investera ska få göra det, säger Christina Nilsson.
Max tre miljoner
Hon tillägger att man följer utvecklingen vecka för vecka.
- Än så länge tar vi in nya ansökningar, säger hon.
Det finns ett stödtak på maximalt tre miljoner kronor under en treårsperiod. Ett tiotal ansökningar har beviljats maximalt stöd. Det rör sig om mjölkproducenter, potatisodlare och trädgårdsodlare, uppger Christina Nilsson.
Stödet betalas ut i efterhand och kan maximalt uppgå till 30 procent av investeringskostnaden.
Det kan komma mer pengar senare från Jordbruksverket, men om och hur mycket är i dagsläget oklart.