Frågor att lägga energi på

Landstinget driver inte bara sjukvårdsfrågor utan sätter nu också skarpt fokus på energifrågor.

SE OM SITT HUS. Att det finns mycket pengar att hämta och energi att spara om man ser om sitt hus och verksamhet, berättade forskningsingenjören  Peter Karlsson, Linköpings universitet.

SE OM SITT HUS. Att det finns mycket pengar att hämta och energi att spara om man ser om sitt hus och verksamhet, berättade forskningsingenjören Peter Karlsson, Linköpings universitet.

Foto: Petra Isaksson

Luleå2009-04-23 06:00
I onsdags strålade energibolag, bank, försäkring och energirådgivare med flera aktörer samman i landstingshuset och diskuterade investeringar i förnybar energi. Ämnet är hett och det finns mycket information och forskning att ta del av och stora pengar och miljöresurser att spara. Kontakter
Samlar man alla berörda aktörer kan intressanta kontakter tas och ta samtal från ord till handling var utgångspunkten för arrangemanget som samlat medverkande från landsting, kommunförbund, Luleå Energi, Norrbotten energikontor, Norrlandsfonden, Piteortens försäkringsbolag, Swedbank och LRF med flera. Katalysator i debatten var bland annat gamle sjukvårdspartipolitikern Kenneth Backgård som nu arbetar med energifrågor för landstingets räkning. Han sitter bland annat i dag som vice president i sammanslutningen Assembly of Europe Regions energigrupp. 300 regioner inom EU ingår.Många likadana projekt
- Vi är duktiga här lokalt, men det pågår också många projekt liknande våra i andra länder konstaterade Backgård och nämnde bland annat tillverkning av svartlut- biodiesel. - Men det finns mycket mer att göra inom exempelvis vindkraft och restproduktbearbetning, sade Backgård, som för övrigt sitter som ordförande i bolagen Bodens Energi AB Beab och Rebab. Utvärdera elanvändning
Vid mötet talade också forskningsingenjören Peter Karlsson från Linköpings universitet. Han gav en rad belysande exempel på hur man når en effektiv energianvändning både i hem och industri. Att utvärdera sin energianvändning är viktigt och bereda sig på rejält höjda elpriser i framtiden på 2-3 kronor kilowatttimmen. Utmaningar som kan mötas med smart besparing och ny teknik.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om