Både hepatit B och hepatit C är virus som överföras via blod eller vid sexuellt umgänge. 2013 konstaterades 65 fall av hepatit B, mot 48 året innan.
– Det rör sig om oftast barn som smittats i samband med förlossning i andra länder, förklarar Anders Österlund.
Sedan något år tillbaka är vaccination mot hepatit B infört i barnvaccinationsprogrammet, det vill säga barn får vaccin i samband med att de vaccineras mot andra sjukdomar på barnavårdscentralen.
– Det är ett väldigt bra vaccin, tycker Anders Österlund.
– Det kommer förmodligen att ge livslång immunitet, vi vet inte riktigt säkert ännu.
Då är han mera oroad över ökningen av fallen av hepatit C från 74 till 81 på fem år. Den huvudsakliga smittvägen är att någon blir smittad genom smittade sprutor.
– Det är en tråkig trend, den ökade användningen av intravenösa droger i Norrbotten.
Anders Österlund misstänker också att de ökande sifforna möjligen inte beror på att fler blir smittade, utan att fler smittade upptäcks när de kontrolleras inom sjukvården. Mot hepatit C finns i dag väl fungerande läkemedel, men de är dyra. Det händer mycket vad gäller läkemedel mot båda formerna. Förr hade medicinerna mycket biverkningar, men läkemedelsbolagen forskar mycket på dessa sjukdomar och idag finns bättre mediciner. Men som sagt, de kostar mycket pengar.
– Jag är både optimist och pessimist. Optimist därför att hepatit C kommer att kunna behandlas på ett bättre sätt och vaccinationerna kommer att ge skydd mot hepatit B.
– Men jag är pessimist när det gäller att det intravenösa missbruket ökar så mycket.