Bland annat diskuterades fria vandringsvägar, husbehovsfiske, strandskydd, billiga stugor, lönsamhet, märkningar och hur branschen bäst organiserar sig.
"Ju längre upp i älvarna som laxen får vandra, ju fler jobb kan vi skapa", anförde bland andra Håkan Gyllbring på Hushållningssällskapet i Norrbotten.
I höstas inledde Ekoturismföreningen och Sveriges Fisketurismföretagare tillsammans med Sweden Fishing ett gemensamt arbete kring en handlingsplan för svensk fisketurism.
I hav och älvmynningar är traditionella fällor och nätfiske för husbehov något som hämmar Östersjölaxen och havsöringens möjlighet att göra comeback på allvar.
"Vi måste nå ut bättre och bredare om öringen och laxens verkliga ekonomiska potential. Ju fler fiskar som får vandra långt upp i våra vattendrag. Ju fler lokala jobb och ju mer regional utveckling blir det, och med bonuseffekten att laxen och öringen dessutom får möjlighet att leka och föröka sig, sade Håkan Gyllbring rådgivare på Hushållningssällskapet i Norrbotten som medverkade vid riksträffen.