Hennes föräldrar startade Skosöder 1950 och hon själv tog över butiken 1990. Men efter 28 år som butiksägare och egenföretagare så lägger hon ner verksamheten.
– Personligen känns det faktiskt ganska bra, det var dags. Tristare är det för Norrbotten som förlorar en så fin butik som funnits så länge, säger Lena Söderström Höiseth.
Butiken har legat ute för försäljning sedan förra året och hade en del intressenter men i slutändan gick det aldrig igenom. Och Lenas barn ville inte driva vidare butiken.
– Det är så mycket som måste stämma för att det ska bli en affär, och banker måste i slutändan tro på det för att det ska beviljas lån, säger hon.
Hon har drivit butiken tillsammans med maken Terje Höiseth, och hade egentligen planer på att ha butiken öppen ända till mars 2019 då deras hyreskontrakt hos Diös Fastigheter skulle gå ut.
Men planen förändrades.
– Vi fick möjlighet, ett erbjudande, om att avbryta kontraktet tidigare av Diös, säger Lena Söderström Höiseth.
Just nu har de en utförsäljning och försöker bli av med så mycket skor som möjligt innan de ska vara ute ur lokalen 31 augusti.
– Det är så många av mina gamla stamkunder som kommer in och pratar om hur tråkigt det är att vi ska stänga. Nu finns det bara stora skokedjor kvar och inga små butiker säger dem till mig. Det kommer dagligen, säger hon.
Vad är din plan för framtiden?
– Det finns ingen riktigt plan, vi får se. Kanske ska jag jobba vidare några år om någon vill ha mig, än är jag inte i pensionsålder.
– Jag ska iallafall inte driva eget företag längre, så mycket vet jag.