Student consulting fungerar som rekryteringskanal

Förutom att fortsätta leverera en vikarietillsättning på 80 procent har Student consulting fungerat som en rekryteringskanal för Luleås skolor. "Luleå kommun har tagit över ett 40-tal personer som har blivit anställda", säger Therese Vikenbacke.

"Vi har en jättebra samverkan med Luleå kommun och dess rektorer. Vi har löpande dialog med rektorerna och för någon vecka sedan var vi ute på universitetet och träffade studenter tillsammans med dem, så de får en tidig dialog och kan berätta om deras skolor och möjligheterna som finns", säger Therese Vikenbacke, leveranschef på Student consulting.

"Vi har en jättebra samverkan med Luleå kommun och dess rektorer. Vi har löpande dialog med rektorerna och för någon vecka sedan var vi ute på universitetet och träffade studenter tillsammans med dem, så de får en tidig dialog och kan berätta om deras skolor och möjligheterna som finns", säger Therese Vikenbacke, leveranschef på Student consulting.

Foto: Privat

Luleå2022-11-29 15:00

Sedan höstterminens start har den privata aktören Student consulting använts fullt ut i Luleå för att sköta kommunens vikarierekrytering i för- och grundskola, gymnasiet, samt vuxenutbildningen.

I oktober kunde kommunen se att vikarietillsättningen ökat och då låg på 80 procent – något som har hållit i sig sedan dess.

– Vi ligger och levererar ganska exakt kring 80 procent. Vi har cirka 300 konsulter, som vi kallar våra anställda, som jobbar i den här vikariepoolen, säger Therese Vikenbacke, leveranschef på Student consulting.

Samtidigt berättar hon att det behövs fler vikarier, dels på grund av att Student consultings vikariepool även blivit en rekryteringskanal för Luleå kommun.

– Redan under de här tre månaderna har Luleå kommun tagit över ett 40-tal personer som har blivit anställda direkt av kommunen. Där man har haft vakanser – kanske en längre sjukskrivning, ett föräldravikariat eller liknande så har de tagits över från oss direkt in till deras regi.

Hon fortsätter:

– Det är jättepositivt att vi kan vara med och hjälpa till och understödja den här rekryteringsbasen. Med anledning av det behöver vi då fylla på ytterligare när de gör de här övertagen.

Att rekrytera nya vikarier är något bemanningsföretaget arbetar med löpande. Per månad genomför de mellan 60 och 80 intervjuer och tillsätter ungefär 30 till 40 personer i månaden.

Vi har tidigare rapporterat att områden utanför bussnätet haft svårt att få vikarier. Vikenbacke säger att de den senaste månaden sett en positiv förbättring och arbetat aktivt med att jobba uppsökande samt försöka rekrytera vikarier som bor i ytterområdena av kommunen.

– Vi har verkligen fokuserat på att nå ut och vi har till och med varit ute i Råneå på olika nätverk för att verkligen fånga upp lokala personer som är bosatta i byarna, där har vi kunnat se en tydlig förbättring.

Vidare säger Vikenbacke att bemanningsföretaget har en bra dialog med Luleå kommun och dess rektorer – något hon menar är viktigt.

– Vi har kunnat se att just samverkan med verksamheten är A och O. Vi är en leverantör och de är en beställare, men vi måste få en helhet för att det ska fungera på bästa sätt. Därför försöker vi ha en dialog löpande.

En utvärdering av arbetet kommer ske i januari 2023.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!