Dog av giftig rödsprit

En man i Luleå avled efter att ha druckit rödsprit som av misstag innehöll metanol.  Detta var det femte dödsfallet i Norden som med säkerhet kopplas samman med det parti rödsprit som blandats hos ett företag i Kalmar och som sålts av Biltema.

LULEÅ2008-09-10 06:00
I slutet av september i fjol distribuerades ett parti T-sprit från ett företag i Kalmar. Spriten skickades till Sverige, Finland, Norge och Danmark. Efter utredningar av fyra dödsfall i Norge kan tre av dessa med stor säkerhet härledas till rödspriten. Den, har det visat sig, innehåller metanol. Företaget i fråga har av misstag blandat i livsfarlig träsprit i stället för etanol när man gjort i ordning kemikalien. Även det fjärde dödsfallet där misstänks ha samband med rödspriten. Dödsfall i Sundsvall
I april kopplades också ett dödsfall i Sundsvall samman med leveransen från Kalmar. I maj avled en man i Luleå och även om ingen har sett honom dricka ur den flaska rödsprit som han hade i sin ägo, så gör det faktum att rester med samma innehåll som i den felaktigt blandade rödspriten återfanns i hans kropp, att även hans död anses ha samband med rödspriten. Mannen var född 1944 och liksom de övriga i utredningen alkolholmissbrukare. Till en början utreddes dödsfallen som vållande till annans död, men fördes senare över till miljöåklagaren i Växjö, Kennert Andersson, som är i det närmaste är klar med sin utredning. Han kommer att lägga fram målet till Kalmar tingsrätt inom kort. Brottsrubriceringen är miljöfarlig kemikaliehantering. Företaget i fråga riskeraren företagsbot på över en miljon kronor. Miljöfarlig kemikalie
- Att bevisa vållande till annans död är svårt i det här fallet eftersom det är så många led från det att vätskan blandats till att den slutligen nått slutkunden. Däremot använder jag de utredningar som gjorts som bakgrund till mitt ärende och det är möjligt att det senare kan bli aktuellt med skadeståndsyrkanden mot företaget, säger Kennert Andersson. I hans utredning handlar det alltså om företaget hanterat en miljöfarlig kemikalie på ett sådant sätt att det uppstått en risk för att den ska kunna utgöra en fara för människor eller djur. Kennert Andersson konstaterar att rödspriten ju inte är avsedd att drickas. Om den används som det är tänkt, till exempel spritkök är den ofarlig. Gått ut med varning
Biltema, som är den detaljist som sålt rödspriten, har gått ut med en varning till sina kunder på sin hemsida. Där står att alla som köpt av det felaktiga partiet ska lämna tillbaka flaskan. - Problemet är att ett stort antal förpackningar fortfarande är kvar ute hos kunderna, säger Tomas Franzén, VD för Biltema i Sverige, till TT. Vi har sökt butiksansvarig för Biltema i Luleå, tyvärr utan att nå honom.
Den aktuella sändningen på 8.712 förpackningar gick ut till Biltemas omkring 50 butiker i Norden - 4.032 förpackningar till butiker i Sverige, 2.508 till Norge, 168 till Finland och 72 förpackningar i Danmark. I Sverige har det sålts 4.000 liter av den här farliga T-spriten och i Norge 2. 500 liter. Metanol är farligt att dricka och förorsakar i mindre mängder blindhet, medan det i större mängder är livsfarligt. Den aktuella vätskan innehöll 30 procent metanol och 27 procent etanol.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om