Buskul på kollo
- Det kommer bli mycket bus den här veckan, fnittrar Erik Nilsson Lång, 8 år. Hans nyfunne kompis, Timothy Sjöö, 7 år, fnittrar instämmande men vill inte avslöja vad de har planerat ihop.I går kom den första barnkullen till Frälsningsarméns sommarkoloni i Sunderbyn.
- Det bästa med kollot är att man kan bada hela tiden! skriker hon medan kompisen Jennifer Wikström, 7 år, verkar leta skatter på sandbotten.
Förväntningarna bland barnen är skyhöga:
- Innan jag kom hit kändes det som att jag hade 10.000 fjärilar i magen, säger Amelia som hoppas få många nya kompisar.
60 år sedan start
1946, när Sunderbyns sommarkoloni invigdes, kunde man läsa i Frälsningsarméns tidskrift Ljus i Mörker:
"På en av de mest idylliska platserna i Norra Sunderbyn, där Luleälven flyter ofattbart klarblå och där vinden sjunger vaggvisor i talltopparna, ackompanjerar numera sparvarnas entoniga läten ystra, glada barnskratt".
Det har gått exakt 60 år sedan dess, men tiden verkar ha stått stilla.
Det är svårt att föreställa sig en bättre plats för ett sommarkollo.
- Det är jätteviktigt att barnen får möjlighet att komma ut på landet och få umgås ute i naturen, säger föreståndaren Ingegerd Berg.
- Ibland är det så svårt för föräldrarna att få tid över till semester och då blir ofta barnen lidande, säger hon.
Rekord i gäddfiske
Det är sammanlagt tio barn som under veckan badar, pysslar, grillar och leker. De kommer från Luleå, Gammelstad, Boden och Kiruna.
- Kostnaden för kolonin är 600 kronor per barn, men när föräldrarna inte har råd brukar vi fråga hur mycket de kan betala. Resten lägger vi ut själva, berättar Ingegerd Berg.
Första och andra veckan är redan fullbokade, men det finns platser kvar de sista två veckorna, mellan den 10 och 21 juli.
Timothy Sjöö kommer tillbaka för att visa upp sitt metspö.
- Förra året drog jag upp en gädda på 8,5 kilo och då var ändå spöet trasigt, säger han stolt. I Sunderbyn hoppas han på nytt rekord.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!