Bröstmjölken har runnit till på sjukhuset

Tidigare i sommar larmade Sunderby sjukhus om att det rådde brist på bröstmjölk för tidigt födda barn. Men tack vare flera donationer har de nu i stället ett överskott.- Vi fick in flera donationer och ungefär 20 liter, säger Rose-Marie Strandberg, enhetschef på avdelning 56 på Sunderby sjukhus.

Luleå2011-08-05 06:00

I början av juni meddelade Sunderby sjukhus att de är i behov av bröstmjölk för att kunna mätta för tidigt födda spädbarn. När barn föds för tidigt har inte alltid mjölkproduktionen i brösten kommit igång och då behöver man på sjukhuset kunna erbjuda likvärdig ersättning medan barnen ligger i kuvös.

- Mammans bröstmjölk kanske inte räcker till eller så kan det vara någon sjukdom som gör att mamman inte kan ge sin egen mjölk, berättar Rose-Marie Strandberg.

Det handlar om bröstmjölk från mammor med barn yngre än tre månader som sjukhuset ibland får brist på. Donatorn får inte tillhöra någon så kallad riskgrupp, alltså lida av vissa sjukdomar eller olika former av missbruk, men i övrigt är det fritt fram för nyblivna mammor att mot viss ersättning donera överbliven bröstmjölk till sjukvården.

Självförsörjande
På Sunderby sjukhus har de nu klarat hela sommaren och varit självförsörjande med bröstmjölk tack vare donationer som kommit in under sommaren. De har till och med kunnat sälja vidare mjölk till ett annat sjukhus som hade blivit helt utan.

Rose-Marie Strandberg är mycket nöjd med att deras akuta problem löst sig, men problemet är inte löst för all framtid.

- Vi är alltid i behov av donatorer så behovet kommer att finnas i fortsättningen också.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om