Mycket tightare på pucken, rappare i uppspelen och stängde av mittzonen mycket bättre än i första och Linköping kunde plötsligt inte göra annat att dumpa puck och jaga lite halvhjärtat så där.
Att de sedan går till paus i ledning grundar sig i en kombination i att ge bort puck i fel läge, till fel spelare och en domare som inte riktigt var i position.
Emellertid så ska INTE Thomas Raffl ta vägen in framför egen målvakt när han vunnit pucken i hörnet. Det är en 50-50 på utvisning men de marginalerna får men inte spela med mot ett lag som Linköping.
Luleå hade ägt perioden fram tills detta - och borde ha varit i ledningen. Kan de hålla uppe modet så kan det dock fortfarande sluta lyckligt i Coop.