Bilförsäljningen sämst sedan 1993
Nybilsförsäljningen dyker kraftigt. Under november minskade den med 36,4 procent, den största nedgången sedan krisåret 1993. - Visst har försäljningen gått ned men hittills är dalen för vår och Norrbottens del inte lika djup, säger Stefan Magnusson, marknadschef på Nordiska Bil i Luleå.
Foto: Roland S Lundström
Foto: Roland S Lundström
Bilbranschen har haft flera goda år men 2008 bröts utvecklingen och man tror att nästa år kommer att bli ännu tuffare.- 2008 har varit ett mycket speciellt år. Vi har drabbats av många saker - höga bensinpriser, finanskrisen, räntehöjningar och konjunkturnedgången, säger Magnusson.Nu är läget inte kolsvart för Nordiska bil och för andra bilhandlare i länet.- Företagsmarknaden är mycket stabilare medan vi märker ett tapp på privatsidan.I tiden
Nordiska Bil säljer Volvo, Ford och Renault och Magnusson berättar att man säljer mer av de mindre, bensinsnålare modellerna.- Det ligger i tiden med bilar som har låg bensinförbrukning, låg skatt men ändå har bibehållen säkerhet. Vår storsäljare är Volvo V 50 som är Sveriges mest sålda miljöbil.Trots att Nordiska Bil räknar med en nedgång under 2009 finns inga planer på att säga upp personal.- Vi förbereder oss på en minskad försäljning med vi behöver den kompetens som vår personal har när det börjar gå uppåt igen.Magnusson berättar att nya Volvo XC 60 kommer att komma i en lite avskalad version nästa år.- Den kommer att ha framhjulsdrift för att minska förbrukningen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!