Ärret på näsan borta efter fotografering
När fotografierna från förskolan kom var ärret i ansiktet borta. Likaså i fjol. - Ska man verkligen retuschera treåringar, undrar Per Engman.
ÄRREN BORTA. När förskolebilderna på treåriga Meja Flymalm kom var ärret på näsan bortretuscherat. "Är det verkligen riktigt", ifrågasätter pappa Per Engman.
Foto: Eija Dunder
Vidare säger han att bilderna från förskolefotograferingen är som ett tidsdokument och att det är lite därför som de vill ha dem, inte bara för att ge till släkten.Per Engman vill inte rikta någon kritik mot fotografen, han menar att personen i fråga säkert bara gjort det han tror alla vill ha. Säkert kan han få nya oretuscherade bilder genom att be om det.- Det är företeelsen jag kritiserar och mig själv, ilskan som går över och det accepterande sättet. Fotografen, Thord Larsson med Thords foto, säger att det är fotolabbet som gjort retuscheringarna, men att de endast ska göra så om föräldrarna ber om det, det ska inte ske per automatik. - Det är jättemånga föräldrar som blir glada om märken som exempelvis uppstått på morgonen genom att ett barn blivit klöst trollas bort, likaså snuva som rinner ned. Vi vill bara vara snälla och gulliga, säger han.Mänskliga faktorn
Thord Larsson säger också att föräldrarna kan få nya bilder där ärret syns, bara att de hör av sig. - Det är jättetråkigt att det blivit så här men det är den mänskliga faktorn. Det ska absolut vara ordinarie bilder om föräldrarna inte sagt något annat. Vi sitter inte och förskönar bilder, vi tycker barnen är jättefina som de är.Vilket fotolabb företaget anlitar vill han inte uppge utan hänvisar till att det rör sig om flera olika.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!