Att det är svårt med bemanningen sommartid i vården är ingen nyhet. Inte heller att läget förvärrats under pandemin, då covid-vården är resurskrävande.
– Det är alltid ansträngt sommartid, men för första gången tas inhyrd personal in, säger ambulanssjuksköterskan Anna-Karin Andersson, som även är förtroendevald i Vårdförbundet.
Det faktum att personal lånats ut till covid-vården har förvärrat läget inom verksamheten med drygt 60 anställda.
– Vi vet inte hur länge de är utlånade, säger hon och tillägger att det totalt handlar om sju personer – fyra från Luleå och tre från Boden.
Hur mycket besvärligare läget än i år kan hon inte uttala sig om. Samtidigt säger hon om ledningen:
– De skyller allt på covidvården just nu.
Verksamhetschefen Mattias Morin bekräftar uppgifterna.
– Ja, vi har inhyrda för första gången, detta som en kompensation för den personal som vi har lånat ut till iva för vården av de svårast sjuka i covid.
Han förklarar vidare att det handlar om få inhyrda jämfört med många andra enheter inom sjukvården.
– Vi kommer att hyra in så länge vi har utlånad personal men räknar med att kunna klara vår egen personalförsörjning så snart dessa är åter i sina ordinarie tjänster.
Hur många handlar det om och vad kostar det?
– Under sommaren kommer vi att ha 4,5 inhyrda i Luleå/Boden. Kostnad för detta är cirka 31 000 kronor per individ och vecka.