Allt ljus från Anne

Spinning, babysim eller pilates? I dag är det invigning på hälso- och träningscentret Helex i Luleå. Här ser man höstmörkret i ett helt annat ljus.  - Ljus är jätteintressant att arbeta med. Det påverkar oss människor mycket mer än vi tror.  Det säger blivande ljusdesignern Anne Eklund från Haparanda.

SATSAR PÅ LJUS. Helex i Luleå har gjort en storsatsning på belysning. Idag invigs de nya lokalerna med specialdesignade ljuskällor. VD Britta Stoltz-Lundström tillsammans med blivande ljusdesignern Anne Eklund.

SATSAR PÅ LJUS. Helex i Luleå har gjort en storsatsning på belysning. Idag invigs de nya lokalerna med specialdesignade ljuskällor. VD Britta Stoltz-Lundström tillsammans med blivande ljusdesignern Anne Eklund.

Foto: Berndt Dimeus

LULEÅ2007-09-21 09:12
Anne Eklund är 21 år och studerar på ljusdesignerutbildningen i Haparanda. Tillsammans med arkitektduon Tirsén & Aili har hon skapat en helt ny ljussättning på Helex i Luleå. Idag invigs den nya träningslokalen - som nu kan ses i ett helt nytt ljus. - Vi har gjort en stor satsning på belysning, säger företagets verkställande direktör, Britta Stoltz-Lundström. - Ljussättningen är en viktig aspekt när det gäller hälsa och välbefinnande, säger hon och visar oss runt i den rymliga träningslokalen.Från taket tronar åtta vita pendelarmaturer vars ljus justeras från ett högteknologiskt reglage vid ingången. Med en enkel handvändning kan ljuset anpassas efter vilken sorts aktivitet som pågår i salen. - Vår uppgift har varit att skapa ljus med helt olika funktioner, förklarar Anne Eklund. - Det går att få mysbelysning till yogapassen, men också bra arbetsljus och partybelysning för de riktigt hårda passen, säger hon och pekar på några färgglada ljusboxar uppe vid takbjälkarna. Att ljuset har en viktig funktion att fylla bekräftas av arkitekten Bengt Aili. - Ljuskällor är en otroligt viktig faktor i vårt arbete, berättar han. Det kan förstärka ett rum eller en känsla vi vill få fram. - Och det behövs specialister för att utnyttja ljuset maximalt. Anne Eklund har alltid fascinerats av ljus. När KY-utbildningen med inriktning på ljusdesign startade i Haparanda tvekade hon inte att söka. - Belysning glöms ofta bort tycker jag. Vem har inte suttit i ett klassrum med dålig belysning? - Det påverkar oss mycket mer än vi tror.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om