90.000 unga ska få jobb
90.000 sommarjobb för ungdomar. Och andra insatser för att minska ungdomsarbetslösheten. Förslagen ingår i vänsterpartiets vårbudget.
MER TILL BARNKULTUR. Vänsterpartiet vill ta 300 miljoner kronor från Svenska spels vinst och satsa på barnkulturen säger riksdagsledamoten Siv Holma. Foto: BERNDT DIMEUS
Foto: BERNDT DIMEUS
Vänsterpartiet vill också satsa på det de kallar generationsväxling. Ungdomar ska få arbete för att underlätta pensionsavgångar.- Vi vill satsa tre miljarder kronor på olika projekt för att minska ungdomsarbetslösheten. Det är viktigt att vi ser till att något händer. Och så måste vi få ungdomar att känna sig behövda, så är det inte idag, säger riksdagsledamoten Siv Holma.Ungdomslyft
Hon talar också om det som vänsterpartiet kallar för ungdomslyftet. Det är en satsning som innebär att ungdomar som varit arbetslösa i mer än tre månader ska få en speciell ersättning för att skaffa gymnasiekompetens.Ungdomsförbundets Lena Tjäder gillar partiets satsning på ungdomar. Samtidigt efterlyser hon fler satsningar. Där ingår ökat bostadsbyggande.- Många ungdomar, som jag själv, saknar egen bostad. Och det finns många som tvingas bo hemma därför att det inte finns lägenheter att få. Därför borde det byggas fler små lägenheter. Det skulle vara bra för alla unga och så skulle det öka sysselsättningen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!