Åklagaren yrkade på långt straff för våldtäkter mot barn

Den 35-årige Luleåbon misstänka ha våldtagit och begått sexuella övergrepp mot barn i över tio år. På fredagen avslutades den mycket känslosamma rättegången. Åklagare Kristin Andersson yrkade på 12 års fängelse för Luleåbon.

Under fredagen avlutades rättegången mot en 35-årig man och en 27-årig kvinnan som båda misstänka för grova våldtäkter på barn. Dom meddelas om en vecka.

Under fredagen avlutades rättegången mot en 35-årig man och en 27-årig kvinnan som båda misstänka för grova våldtäkter på barn. Dom meddelas om en vecka.

Foto: Montage

Luleå2024-11-22 19:00

Mannen misstänks för att ha våldtagit fyra barn och begått sexuella övergrepp mot barn sedan 2014. 

– Den här rättegången har varit känslomässigt jobbig, säger Kristin Andersson och syftar på den stora mängden grova sexbrott mot barn.

En 35-årig man i Luleå misstänkts för fyra fall av grov våldtäkt och ett fall av grovt sexuellt övergrepp.

Mannen har medgett brotten mot samtliga målsägare men i varierande grad.

En 27-årig kvinna misstänks för medhjälp till grov våldtäkt av barn i samtliga fall.

Både mannen och kvinnan är även misstänkta för barnpornografibrott.

undefined
Kammaråklagare Kristin Andersson.

– Den här utredningen har varit en maskburk, sade åklagare Kristin Andersson till Kuriren när åtalet väcktes och syftar på den ovanligt stora mängden grova sexbrott riktade mot barn.

Övergreppen ska ha startat så tidigt som 2014 i Gällivare kommun och under utredningens gång har ärendet växt och kommit att omfatta fler åtalspunkter. 

Mannen har suttit häktad sedan mars månad vilket är ovanligt i Sverige för den här sortens brottslighet.

– I Norrbotten är det ganska ovanligt med så här långa frihetsberövanden, men det har varit mycket att göra för polisen.

Rättegången har pågått i tio dagar men under fredagen avslutades rättegången i Luleå tingsrätt.

Efter sista dagens förhandling säger Kristin Andersson, som har drivit målet tillsammans med åklagare Sofia Eriksson, att det varit känslomässigt jobbigt.

– Man blir påverkad på många olika plan, säger hon.

I sin slutplädering yrkade åklagarna på 12 års fängelse för den 35-årige mannen från Luleå för det fall han döms för samtliga misstänkta brott.

Gällande mannens 27-åriga kvinnliga kompis är åklagarna mer återhållsam och anser att en skyddstillsyn med samhällstjänst är det rätta påföljden.

– Kvinnan har deltagit fullt ut i brottsutredningen, anser Kristin Andersson.

Dom kommer att meddelas den 29 november klockan 14:00.

Fram tills domen meddelas ska den 35-årige mannen kvarbli i häktet, vilket han också medgav.

Rådman Benny Wernqvist hävde dock de restriktioner som mannen haft sedan i mars.

Hela rättegången har hållits bakom stängda dörrar med hänsyn till de unga brottsoffrens identiteter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!