200 tårtbitar bäddade för tårtfest

Tårtkalas och sång stod på schemat på Bergvikens vård- och omsorgsboende när Lions club Luleå bjöd på fika.

"Det är ett väldigt trevligt arrangemang" tyckte Ann-Kristin ”Anki” Malmqvist som fastnade på bild tillsammans med Seppo Härkönen och Marta Sandlund.

"Det är ett väldigt trevligt arrangemang" tyckte Ann-Kristin ”Anki” Malmqvist som fastnade på bild tillsammans med Seppo Härkönen och Marta Sandlund.

Foto: Emma Isberg

Luleå2019-08-08 16:52

Under onsdagen samlades boenden och personal från Bergvikens vård- och omsorgsboende för att fika tårta, umgås och lyssna på musik. De omkring 200 tårtbitarna var det välgörenhetsorganisationen Luleå Lions club som bjöd på. Det är tredje året i rad som Lions åker ut och bjuder Luleå kommuns alla äldreboenden på tårta under sommaren.

– Vi vill ge tillbaka till Luleåborna av det vi tjänar på andra arrangemang och insamlingar. Vi tycker att det är ett så trevligt arrangemang så att vi vill komma igen, berättar Lions president Ola Berglund.

Under sommaren kommer organisationen att besöka alla äldreboenden i Luleå och Ola Berglund berättar att det är ett uppskattat inslag.

– Det är bara att titta på de som är här, det är tydligt att ett tårtkalas aldrig kan bli fel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om