Man åtalas för att ha kört svartaxi

En 22-årig man åtalas för otillåten taxitrafik efter att ha erbjudit sig skjutsa personer mot att få bilen tankad.

En 22-årig man åtalas för otillåten taxitrafik.

En 22-årig man åtalas för otillåten taxitrafik.

Foto: Johan Nilsson/TT

Luleå kommun2020-03-20 10:40

Det var den 21 februari i år som mannen stoppades av polisen, som under den kvällen jobbade riktat mot svarttaxiverksamhet. 

Via en facebookgrupp ser polisen att en person frågar om det finns någon som kan ge denne skjuts. När personen sedan erbjudits skjuts följer polisen efter bilen. När de är framme vid destinationen stoppar polisen bilen. 

Passageraren berättar för polisen att han betalat för körningen genom att ha tankat bilen för  95 kronor. Föraren erkännde på plats att han via en falsk facebook-profill erbjudit körningen. 

Utöver otillåten taxitrafik åtalas mannen även för otillåten körning då han inte hade ett giltigt körkort. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!