Fullmäktigeledamoten Viktor Hedqvist (M) svarar att han åkt svarttaxi ett fåtal gånger, att det var fel och att han inte kommer göra om det. Moderaternas gruppledare i Luleå, Anders Josefsson, är kritisk.
– Om det stämmer så är det naturligtvis fullständigt oacceptabelt. När man har en offentlig roll som folkvald så måste man veta bättre.
Kommer det här få konsekvenser?
– Konsekvenser kommer det att få, men vilken form av konsekvenser är för tidigt att svara på, säger Josefsson.
Luleås kommunalråd och gruppledare för Socialdemokraterna, Lenita Ericson, tycker det är "olyckligt att inte Peder (Lundkvist) gått ur gruppen tidigare".
– Jag har pratat med Peder och han har sagt samma sak som ni skriver, att han tidigare nyttjat den här gruppen för samåkning och ångrar att han inte gått ur gruppen när han egentligen förstått att den börjat handla om annat, säger hon och kallar den här sortens grupper ett "otyg".
– Bra att ni rapporterar om det och att folk får upp ögonen. Något som var ett smart samåkningssätt från början har utvecklats till en svarttaxigrupp och alla som inte vill förknippas med det borde gå ur.
Rättvisepartiet Socialisternas gruppledare Liv Shange Moyo:
– Josef (Esberg) har förklarat att han uppfattat syftet med gruppen som samåkning och att han inte använt den sedan han insåg att den användes för vinstdrivande svarttaxi – det accepterar jag. Situationen visar också på behoven av flera av de saker som vi i RS kämpar för: utbyggd och gratis kollektivtrafik och minskat bilåkande.