Mer resurser till skolan
Att lova större satsningar och mer pengar till skolan borde vara ett vinnande koncept. Så resonerar Folkpartiet i Luleå inför valet i höst.
SKOLHOPP. Genom att profilera skolfrågorna hårt hoppas Thomas Olofsson, vid pulpeten, att Folkpartiet ska göra ett bättre valresultat än 2006. Till höger om honom står Ylva Mjärdell och till vänster Sofie Pettersson och Johan Landström
Foto: Andreas Wälitalo
Beslutet att lägga ut kommunala verksamheter på entreprenad ska inte fattas enbart av politiker. Även företagare ska kunna ta sådana initiativ. Folkpartiet kallar det utmaningsrätt. En del av socialtjänstens personal ska rent fysiskt flyttas till polisstationen i Luleå. Tanken är att stärka samarbetet mellan socialen och polisen.Kommunen ska införa sanktioner mot föräldrar som vägrar samarbeta med kommunen när deras barn utreds. Om det finns något stöd i lagen för att bestraffa föräldrarna framgår inte av Folkpartiets handlingsprogram. Ett annat förslag är en trygghetstelefon, bemannad av frivilligorganisationer, som oroliga kan ringa till när de promenerar hem sent på natten.Fler soptunnor
Folkpartiet anser att det ska genomföras en haveriutredning när en partner misshandlas till döds. Vem denna "det" är som bär ansvaret för haveriutredningen har Folkpartiet inte preciserat.För att minska nedskräpningen behövs det fler soptunnor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!