- Vi betalar ju alla skatt, så det känns tveksamt att behöva betala för polisens insatser, säger Margit Eklund, vd för Luleå Expo.
Då Luleå kommun sagt nej till att bidra med mer pengar än tidigare år hoppas Luleå Expo att fler sålda biljetter ska kunna täcka poliskostnaderna på 370.000 kronor. Eklund menar dock att även om det senaste budet är avsevärt mycket bättre än de tidigare kan det fortfarande vara för högt.
Om polisnotan fortsätter att vara hög kommande år kan Kalasets arrangörer behöva ta en ordentlig titt på det festivalkoncept som fungerat i tio år.
- I det format festivalen är nu kan vi inte sänka våra poliskostnader oavsett hur vi gör, säger Eklund.
Prisuppskattningen för Piteå dansar och ler är något lägre, men ligger ändå på 250.000 kronor. Festivalgeneral Fredrik Johansson är dock inte orolig.
- Vi har budgeterat för det här så det kommer inte att påverka festivalen. Vi höjer inga biljettpriser och kör bara på som vanligt, säger han.