Slutspelat för Luleå

Säsongen är över för Luleå Hockey.
Linköping besegrar Luleå med 5-2 i Cloetta Center och sammalagt 4-0 i matcher.
Joakim Eriksson fastställde resultatet i öppen kasse.

LINKÖPING2007-03-12 18:58
Första perioden (1-0):
Vinna eller försvinna för Luleå Hockey. Då får norrbottningarna värsta tänkbara start mot Linköping. Redan efter 22 sekunder av första perioden kan Patric Blomdahl göra 1-0 till hemmalaget framför Tero Leinonen.
Lubos Bartecko och Roger Åkerström spelar inte för Luleå Hockey.
Efter 3.45 kommer nästa bakslag för gästerna. Linköpings Andreas Holmqvist och Tomas Surovy kastar handskarna och det innebär automatisk matchstraff. Inget mer spel i matchen för slovaken alltså och läget ser ju inte direkt ljusare ut för Luleå.

Andra perioden (2-0):
Hur osannolikt det än låter så lyckas Patric Blomdahl utöka Linköpings ledning till 2-0 och det dröjer precis lika länge som i den första perioden - nämligen 22 sekunder.
Men Blomdahl, som inte gjort ett enda mål under hela grundserien, nöjer sig inte där. Med två minuter kvar av andra perioden trycker han in 3-0 till hemmalaget i power play. Och nu är uppförsbacken riktigt brant för Luleå Hockey.
Texten uppdateras fortlöpande.

Tredje perioden (2-2):
Luleå Hockey fick precis den start som laget behöver i den tredje perioden. Redan efter tre minuter reducerar Linus Omark till 3-1. Luleå fortsätter att ånga på och efter tio minuter får laget utdelning igen. Det är Johan Harju som lyckas lirka in pucken mellan benen på Rastislav Stana.
Men säg det glädje som vara för evigt. Med fyra minuter kvar drar Pavel Skrbek på sig en 2+2-utvisning och Linköping kan i numerärt överläge, genom Ulf Söderström, göra 4-2.
I öppen kasse fastställer sedan Joakim Eriksson slutresultatet till 5-2.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om