Kalla tappade mest på skaten
Ett ursinnigt öppningstempo.Då var Charlotte Kalla tvungen att släppa.- Jag kände tidigt att jag inte hade den farten i klassiskt, säger Tärendöåkaren efter sin åttondeplats.
Foto:
För Charlotte Kallas del gällde det att minimera avståndet till täten men när det väl var dags för skidbyte var avståndet nästan 40 sekunder.
Alldeles för mycket för att nå en medalj.
Och när hon väl fick på sig skateskidorna hade hon dragit på sig för mycket mjölksyra för att kunna avancera i fältet.
Faktum är att hon tappade mer tid på täten på skatedelen jämfört med klassiska delen.
- I dag är jag inte bättre än så här men jag tror att formen är på uppågående. Jag hade väl kanske hoppats på att ha lite bättre återhämtning, säger hon angående formen.
- Jag hoppas formen kommer gå upp, upp, upp. Lite mer av Pelles mat så.., säger Charlotte Kalla och skrattar.
Om den svenska kocken är hemligheten till en formtopp återstår att se.
Men helt klart är att Charlotte Kalla har medaljer i tankarna. Hon har sprint, stafett och framförallt tremilen kvar.
- Nu är VM i gång och jag har en otroligt rolig vecka framför mig. Nu ska det bli jätteroligt med sprint, där kan vad som helst hända, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!